Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 27 kwietnia 2024 01:32
Reklama

MPEC opublikował "Plan wprowadzenia ograniczeń w dostarczaniu i poborze ciepła dla miejskiej sieci ciepłowniczej miasta Włocławek na lata 2022 – 2025"

Podziel się
Oceń

MPEC opublikował "Plan wprowadzenia ograniczeń w dostarczaniu i poborze ciepła dla miejskiej sieci ciepłowniczej miasta Włocławek na lata 2022 – 2025"

Autor: Fot. B.O.

Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej opublikowało na swojej stronie dokument pod nazwa "Plan wprowadzenia ograniczeń w dostarczaniu i poborze ciepła dla miejskiej sieci ciepłowniczej miasta Włocławek na lata 2022 – 2025". W dokumencie czytamy m.in

"Plan wprowadzenia ograniczeń w dostarczaniu i poborze ciepła zwany dalej „planem” ma na celu złagodzenie i w znacznym stopniu zapobieżenie skutkom, jakie mogą wystąpić w przypadku (...) drastycznego zmniejszenia się zapasów miału węglowego, będącego paliwem zużywanym przez wszystkie jednostki kotłowe. Plan wprowadzania ograniczeń w dostarczaniu i poborze ciepła dla miejskiej sieci ciepłowniczej stanowi integralną część programu pracy sieci ciepłowniczej miasta Włocławka."

W dokumencie zawarto podstawę prawną na bazie której takowe ograniczenia miejska sieć może wprowadzić, następnie przedstawiono charakterystykę sieci ciepłowniczej oraz rodzaje i ilość miejskich kotłow. Poniżej przedstawiono warianty ograniczeń dostarczania ciepła i poboru ciepła dla odbiorców na wypadek niskich zapasów paliwa w źródle ciepła.  Przyczynami, które mogą spowodować drastyczne obniżenie się zapasów miału węglowego może być m.in. brak realizacji planowych zamówień na paliwo. Wobec powyższego istnieje możliwość wprowadzenia trzech stopni ograniczeń w dostarczaniu i poborze ciepła z sieci ciepłowniczej:

"I stopień ograniczenia – wprowadza się wówczas, gdy zapas miału węglowego obniży się do siedmiodobowego maksymalnego zużycia, t.j. do ilości ok. 5000 t. Ilość ciepła dostarczanego odbiorcom za pomocą sieci ciepłowniczej ogranicza się wówczas do wielkości 130,78 MW mocy cieplnej obniżając temperaturę zasilania czynnika grzewczego o 15% przy wyłączonym ogrzewaniu w obiektach niemieszkalnych i całkowitym wyłączeniu dostarczania ciepłej wody dla odbiorców w przypadku wystąpienia warunków obliczeniowych. Rzeczywisty zakres ograniczeń uzależnia się od aktualnego deficytu mocy cieplnej wynikającego z aktualnie panujących warunków atmosferycznych.

II stopień ograniczenia – wprowadza się wówczas, gdy zapas miału węglowego obniży się do wielkości odpowiadającej pięciodobowemu maksymalnemu zużyciu, t.j. do ilości ok. 3500 t. Ilość dostarczanej mocy cieplnej do odbiorców ogranicza się wówczas do wielkości ok. 31,706 MW, obniżając temperaturę czynnika grzewczego do 700C przy wyłączonym ogrzewaniu w obiektach niemieszkalnych i całkowitym wyłączeniu dostarczania ciepłej wody dla odbiorców w przypadku wystąpienia warunków obliczeniowych. Rzeczywisty zakres ograniczeń uzależnia się od aktualnego deficytu mocy cieplnej wynikającego z aktualnie panujących warunków atmosferycznych.

III stopień ograniczenia – wprowadza się wówczas, gdy zapas miału węglowego obniży się do wielkości dwudobowego maksymalnego zużycia, t.j. do ilości ok. 1400 t. Ta ilość paliwa wystarczy jedynie do utrzymania pracy sieci ciepłowniczej aby nie spowodować poważnych strat materialnych w przypadku całkowitego zatrzymania pracy sieci i ewentualnego zamarznięcia czynnika w urządzeniach przesyłowych i wytwórczych. Ilość ciepła dostarczanego do sieci ciepłowniczej ogranicza się wówczas do wielkości ok. 6 MW mocy cieplnej. Zrealizowane to zostanie poprzez całkowite wyłączenie dostarczania ciepła dla odbiorców w warunkach obliczeniowych. (...) Wszelkimi możliwymi sposobami należy czynić starania aby nie dopuścić do wprowadzenia III stopnia ograniczenia, z uwagi na znaczne straty materialne jakie zostaną poniesione przez odbiorców jak i długi okres powtórnego uruchomienia wyłączonych z eksploatacji urządzeń grzewczych operatora sieci ciepłowniczej."

W celu zwiększenia bezpieczeństwa i niezawodności dostaw energii cieplnej z miejskiego sytemu ciepłowniczego MPEC Spółka z o.o. dysponuje pierścieniowym spięciem systemowym zwiększającym bezpieczeństwo i niezawodność dostaw ciepła do odbiorców. Pierścieniowe spięcie systemowe usytuowane w rejonie ulic Okrzei – Miła – Chłodna - Długa średnicy DN 400 w sytuacji stanu awaryjnego magistrali ciepłowniczej, umożliwia dostawy ciepła do zasobów mieszkaniowych i obiektów w rejonie osiedla mieszkaniowego „Południe”. Pierścieniowe spięcie systemowe rozpoczyna się w komorze S – 19 usytuowanej przy ulicy Okrzei, kończy się spięciem z kanałową siecią ciepłowniczą przy ulicy Długiej.

Odbiorcy ciepła przyłączeni do sieci operatora są zobowiązani do bezwzględnego zastosowania się do poleceń wydawanych przez dyspozytora sieci ciepłowniczej. MPEC jest zobowiązany do powiadomienia o ograniczeniach odbiorców. 


Napisz komentarz
Komentarze
Co wymyśli Kukułka 17.08.2022 07:25
Rozumiem że wypłacone zostaną odszkodowanie za niedotrzymanie warunków dostawy. Jeśli kierownictwo nie potrafi zapewnić usług...nalezy zmienić kierownictwo. Nie na kolesiostwo miłościwie panującej KUKUŁKI tylko na fachowców. Oby tylko nie wpadł na pomysł żeby znajomych aktorów i inne osoby z grilla powołać-bo mieszkania na Celulozowej już maja. Brzesc by wtedy zyskał a Włocławek stracił.

chrust 16.08.2022 18:05
No i powiało optymizmem. Nawet za komuny w czasach kryzysu nikt ciepła nie ważyłby się odcinać.

Dzięki 16.08.2022 11:07
Solidny artykuł. Dziękuję.

Reklama
News will be here
Reklama
News will be here
Reklama