Prezydent Płocka w spółce Saniko, a prezydent Włocławka w spółce Komunikacji Miejskiej w Płocku

  • 16.09.2022, 08:06 (aktualizacja 16.09.2022, 09:09)
  • K.M.
Prezydent Płocka w spółce Saniko, a prezydent Włocławka w spółce Komunikacji…

Wczoraj Gazeta Pomorska opublikowała artykuł z którego wynika, że prezydenci Włocławka i Płocka zatrudniają się wzajemnie w miejskich spółkach. Prezydent Włocławka Marek Wojtkowski pracuje w płockiej spółce komunikacyjnej. Zasiada w radzie nadzorczej na stanowisku wiceprzewodniczącego rady nadzorczej Komunikacji Miejskiej w Płocku. Prezydent Płocka z kolei Andrzej Nowakowski jest członkiem rady nadzorczej odpowiadającej we Włocławku za śmieci czyli - Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej „Saniko”. Zarówno prezydent Włocławka jak i Płocka startowali z ramienia Platformy Obywatelskiej. Ta zamiana to sposób na ominięcie przepisów Ustawy o Samorządzie Gminnym, art. 24 f. To regulacja ustanawiająca ograniczenia korupcyjne, która zakazuje zasiadania prezydentom czy radnym, oraz ich najbliższym (konkubinom, małżonkom, dzieciom) w spółkach miejskich gminy którą zarządzają.

"Przepisy o których mowa zostały uchwalone w konkretnym celu. Ustawodawcy ewidentnie chodziło o wyeliminowanie zjawisk korupcyjnych. Jakiekolwiek zatem dywagacje i karkołomne tłumaczenia niektórych prawników jakoby przepis był niejasny są tylko usprawiedliwianiem cwaniactwa polityków. Każdy student prawa już na pierwszym roku dowiaduje się, że zasadą nadrzędną nad "literą prawa" (zapisem prawnym) jest zasada sprawiedliwości prawa. Większość polityków wie, że każdy przepis można obejść dzieląc tzw. "włos na czworo". Mnie jako byłego kandydata na funkcję prezydenta Włocławka przeraża to co wyczyniają prezydenci Włocławka i Płocka. Zaczynam się zastanawiać o ilu podobnych kruczkach prawnych opinia publiczna jeszcze się nie dowiedziała? Ale skoro już zostało to dostrzeżone to dodam od siebie, że przepis o którym tu mówimy dotyczy także zastępców prezydentów, wójtów czy burmistrzów. Mało tego! Ten antykorupcyjny przepis dotyczy także osób współżyjących z tymi włodarzami. Dla przykładu - gdyby się okazało, że konkubina zastępcy prezydenta zasiada w zarządzie gminnej spółki to także byłoby to łamaniem niniejszej ustawy."- podsumował Maciej Maciak

Z kolei Krzysztof Kukucki, wiceprezydent Włocławka zasiada w łódzkiej spółce. Na ten temat pisaliśmy TUTAJ oraz TUTAJ 

K.M.

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Portal Włocławek.pl z siedzibą we Włocławku  jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Czy komentarz jest tu potrzebny?
Czy komentarz jest tu potrzebny? 19.09.2022, 16:35
Brak kręgosłupa moralnego, kolesiostwo, kasa..kasa..kasa. Brak słów.
Mpecowy
Mpecowy 16.09.2022, 16:42
Zwróćcie uwagę kto zasiada w radach nadzorczych włocławskich spółek

Pozostałe