Włocławek uczcił rocznicę ataku Związku Radzieckiego na Polskę

  • 17.09.2022, 13:41 (aktualizacja 17.09.2022, 14:16)
  • B.B.
Włocławek uczcił rocznicę ataku Związku Radzieckiego na Polskę

Od 1 września Wojsko Polskie broniło się przed nacierającym Wermachtem. Polska obrona stopniowo się załamywała. Władze centralne cały czas liczyły na pomoc naszych zachodnich sojuszników, jednak ich wsparcie ograniczało się do zrzucania ulotek. 17 września naszą wschodnią granicę przekroczyła Armia Czerwona. Było to pokłosie paktu Ribbentrop-Mołotow z sierpnia 1939 r. Jednym z jego założeń było ustalenie stref wpływów między sygnatariuszami - zostały wyznaczone na liniach Narwi, Wisły i Sanu. W nocy z 17 na 18 września prezydent Ignacy Mościcki, członkowie rządu z premierem Felicjanem Sławojem-Składkowskim oraz Naczelny Wódz gen. Edward Rydz-Śmigły przedostali się do Rumunii, gdzie zostali internowani. 

ZSRR nie wypowiedział wojny II RP. Z tego powodu początkowo siły polskie znajdujące się na wschodzie były zdezorientowane. 19 września padło Wilno, 22 września Grodno, 28 września Armia Czerwona osiągnęła Lublin.

Dziś w całym kraju obchodzona jest rocznica tych tragicznych wydarzeń. We Włocławku uroczystości odbyły się przed Pomnikiem Żołnierzy Armii Krajowej. Licznie przybyły poczty sztandarowe służb oraz szkół. Przedstawiciele władz oraz mieszkańcy Włocławka złożyli kwiaty i znicze. 

B.B.

Zdjęcia (37)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Portal Włocławek.pl z siedzibą we Włocławku  jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe