Koncert na dzwonkach w Kościele Ewangelickim

  • 18.09.2022, 18:12 (aktualizacja 18.09.2022, 18:47)
  • B.B.
Koncert na dzwonkach w Kościele Ewangelickim

O godzinie 17:00 w Kościele Ewangelickim we Włocławku odbył się koncert jedynego w Polsce zespołu grającego na dzwonkach. Zespół Zelowskie Dzwonki pochodzi z Parafii Ewangelicko-Reformowanej z Zelowa. Występ zgromadził liczną publiczność, składającą się nie tylko z parafian. 

"Dyrygent zespołu dzwonkarzy Southminster Ringers z Pittsburgha (USA), Thomas Flynn i jednocześnie pastor ds. muzyki i śpiewu w Kościele Prezbiteriańskim w Pittsburghu przyczynił się do tego, że w lutym 1999 roku firma Schulmerich Carillons darowała Parafii Ewangelicko - Refomowanej w Zelowie trzy oktawy dzwonków ręcznych (czyli 37 instrumentów). Na na największym wówczas dzwonku wygrawerowano cel przekazania: ,,For God's Glory" -- ,,Bogu na chwałę". 

Mając w posiadaniu tak nietypowe instrumenty parafia powołała pierwszy zespół dzwonkarzy i tak powstały właśnie ,,Zelowskie Dzwonki". Na początku dyrygentem, nauczycielem podczas prób oraz organizatorem koncertów i prowadzącym była ks. J. Wiera Jelinek. W we wrześniu 2010 roku zaszła zmiana i na stanowisku dyrygenta znajduje się obecnie p. Anna Kimmer, a koncerty prowadzi zazwyczaj ks. Tomasz Pieczko.

Od 2008 roku ,,Zelowskie Dzwonki" dysponują już 4 i pół oktawami dzownków ręcznych, plus dodatkowo 3 oktawy dzwonków rurowych, tzw. chimesy, od grudnia 2009r. łącznie jest to ponad 70 pojedynczych instrumentów, a liczba ich stale rośnie. Jednak tak na prawdę cały zespół to jeden instrument, ponieważ aby zagrać melodię potrzeba ludzi, którzy potrafią się razem zgrać.

,,Zelowskie Dzwonki" to nie tylko zespół instrumentalny, ale przede wszystkim grupa młodych ludzi, którzy dobrze czują się w swoim towarzystwie. Oczywiście działalność ta wymaga bardzo dużego nakładu pracy. Zwłaszcza, że bez uprzedniego wykształcenia muzycznego trudno jest zagrać kilku osobom jednocześnie w równym tempie. Działalność Dzwonków pokazuje jednak, że jest to możliwe! Wysiłek włożony przez dzwonkarzy przejawia się w ilościach i w jakości koncertów oraz w ilości absolwentów. ,,Zelowskie Dzwonki" zagrały już setki koncertów, nie tylko w Polsce, ale również w Czechach, Niemczech i Holandii. Muzycy najbardziej cenią sobie koncertowanie w budynkach kościołów, ponieważ w ich wnętrzach dzwonki brzmią najpiękniej."- czytamy na stronie zespołu

B.B.

Zdjęcia (38)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Portal Włocławek.pl z siedzibą we Włocławku  jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe