Ratusz chce zaciągnąć blisko sto milionów kredytu! Decyzję podejmą radni na najbliższej sesji

  • 20.09.2022, 15:51 (aktualizacja 20.09.2022, 17:01)
  • K.M.
Ratusz chce zaciągnąć blisko sto milionów kredytu! Decyzję podejmą radni… fot. archiwum/policja

27 września odbędzie się Sesja Rady Miasta Włocławek. Wśród 15 punktów uwagę przykuwa szczególnie punkt 5 pn. "Uchwała w sprawie zaciągnięcia pożyczki przez Gminę Miasto Włocławek w Banku Gospodarstwa Krajowego ze środków Europejskiego Banku Inwestycyjnego." W uzasadnieniu czytamy:

"Postanawia się zaciągnąć pożyczkę w Banku Gospodarstwa Krajowego ze Środków Europejskiego Banku lnwestycyjnego w kwocie do 97.970.000 zl (słownie: dziewięćdziesiąt siedem milionów dziewięćset siedemdziesiąt tysięcy złotych). Pożyczka przeznaczona będzie na finansowanie planowanego deficytu budżetu i wykorzystana będzie na współfinansowanie zadań inwestycyjnych, o których mowa w załączniku nr 2 Wieloletniej Prognozy Finansowej Miasta Włocławek na lata 2022 - 2038 w zakresie sektorów:
1 ) Zrównoważony transport miejski;
2) Lokalna infrastruktura i bezpieczeństwo ruchu drogowego;
3) Budynki publiczne;
4) Edukacja;
5) Sport, rekreacja i turystyka;
6) Adaptacja do zmian klimatu.
3. W przypadku niezrealizowania w 2022 r. planu uruchomienia pożyczki w wysokości określonej w ust. 1, niewykorzystana część pożyczki  będzie mogła została uruchomiona w latach następnych, jednak nie później niż w roku 2024 i w wysokości nie sprzeciwiających się odpowiednim postanowieniom uchwał budżetowych uchwalanych przez Radę Miasta Włocławek dla 2023 i 2024 r.
 2.1. Spłata pożyczki nastąpi w latach 2024 - 2038:
1) z przychodów;
2) z dochodów bieżących (podatek od nieruchomości)
3) z dochodów majątkowych stanowiących refinansowanie wydatków związanych z zadaniami inwestycyjnymi, na które otrzymano wsparcie finansowe z funduszy Unii Europejskiej i innych źrodeł.
2. Zabezpieczeniem zobowiązania wynikającego z pożyczki będzie weksel in blanco
3. Wykonanie uchwały powierza się Prezydentowi Miasta Włocławek."

O komentarz w sprawie poprosiliśmy byłego kandydata na prezydenta Włocławka Macieja Maciaka znanego z krytycznego podejścia do zaciągania przez samorządy kredytów. 

"Koalicja PO-Lewica, rządząca Włoclawkiem robi dokładnie to samo w mieście co rządy PiS w Polsce - zaciąga kredyty! Nie potrafią oni rozwijać gospodarki tak, aby społeczność wypracowała nadwyżki lecz biorą kredyty, po których znowu podniosą podatki i opłaty na spłatę długów. Dlaczego nigdy w kampaniach wyborczych partii telewizyjnych nie ma punktów w ich programch typu "będziemy zadłużać wasze miasto czy Państwo"? Przypomnijmy im o tym w następnych wyborach, gdy będą nas przekonywać jakimi są "menadżerami na kredytach", które spłacać ma kto inny... Mam w związku z tym dla nich hasło wyborcze , które napewno wypełnią: "PiS-PO-Lewica - całe życie na kredytach"- podsumował Maciej Maciak 

K.M.

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Portal Włocławek.pl z siedzibą we Włocławku  jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe