Stracili swoje nieruchomości przez grupę oszustów. W ogólnopolskiej sprawie "lichwy mieszkaniowej"poszkodowani również włocławianie

  • 19.04.2021, 00:00 (aktualizacja 19.04.2021, 00:01)
  • Bogumiła Obałkowska/ informacja prasowa
Stracili swoje nieruchomości przez grupę oszustów. W ogólnopolskiej sprawie… fot. B.Obałkowska

13 i 14 kwietnia 2021 r. zatrzymano kolejne dwie osoby w śledztwie dotyczącym lichwy mieszkaniowej. Przypomnijmy w sprawie poszkodowani są włocławianie. Pisaliśmy na ten temat TUTAJ. Na początku lutego zatrzymano do sprawy 7 osób. Wśród zatrzymanych byli także notariuszy. Poszkodowanych z powodu działalności tej grupy osób jest 79 osób, na sumę blisko 10 milionów zł. 

"Zatrzymani wyszukiwali osoby znajdujące się w trudnym położeniu z powodu zadłużenia. Obiecując im spłatę długów i pomoc w zakupie innej nieruchomości, sprawcy nakłaniali pokrzywdzonych do zawarcia umowy sprzedaży posiadanych nieruchomości. Pokrzywdzeni nie otrzymywali żadnych kwot z tytułu sprzedaży i tracili swoje nieruchomości na skutek oszukańczych zabiegów sprawców. Jeden z zatrzymanych, 33-letni mieszkaniec Gdyni usłyszał 6 zarzutów doprowadzenia 7 pokrzywdzonych do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w postaci nieruchomości o łącznej wartości 690 000 zł."- informuje Gdańska Prokuratura, która prowadzi śledztwo

Ponadto, obydwu zatrzymanym zarzucono usiłowanie doprowadzenia do niekorzystnego rozporządzenia  mieniem w postaci nieruchomości o wartości 250 000 zł. Jak ustalono, podejrzani podrobili dowód osobisty na dane jednego z pokrzywdzonych. Posługując się sfałszowanym dokumentem uzyskali pełnomocnictwo notarialne do reprezentowania pokrzywdzonego, a następnie wykorzystując wyłudzone pełnomocnictwo , zamierzali dokonać sprzedaży nieruchomości pokrzywdzonego. 15 kwietnia 2021 r. na wniosek prokuratora, Sąd zastosował wobec podejrzanych środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy. Za zarzucane czyny podejrzanym grozi kara pozbawienia wolności do lat 10. Sprawa ma swój początek w kwietniu 2016 r. analizą szeregu postępowań dotyczących tzw. „lichwy mieszkaniowej. Wówczas, łącznie podjęto i połączono ponad 150 postępowań prowadzonych na terenie całego kraju. Badaniu poddano około 1400 aktów notarialnych dotyczących 1000 nieruchomości. Przedmiot postępowania obejmuje ponad 1000 wątków. Materiał dowodowy zebrany został w 1 000 tomów akt sprawy. Zarzuty usłyszało prawie 40 podejrzanych. W sprawie tej skierowano do Sądu już 3 akty oskarżenia.

Bogumiła Obałkowska/ informacja prasowa

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Portal Włocławek.pl z siedzibą we Włocławku  jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe